Hoppa till innehåll
Hem » Flödet » Saker att lära sitt barn: Alfabetet

Saker att lära sitt barn: Alfabetet

För de som känner mig så är det ingen hemlighet att jag är något av en nörd.

Även om jag kanske inte klär mig eller ser ut som en typiska nörden kan detta lätt bekräftas med följande lista:

  1. Jag är mer eller mindre beroende av tv-/dator-spel samt insatt i dess “historia”
  2. Jag läser serietidningar och anser att de är litteratur (t.ex. Spindelmannen, X-Men)
  3. Jag är sjukligt intresserad av Sci-Fi och fantasy
  4. Jag är ytterst pedant
  5. Jag ÄR en glasögonorm (även om jag för det mesta bär linser)
  6. Jag tycker om att skriva listor

Jag påstår inte under några som helst omständigheter att jag skulle innehava flest nördpoäng på något sätt (ja det finns nördpoäng). Men jag är den jag är och skäms inte över det.

Till ärendet då. Som blivande förälder börjar man ju tänka på hur man ska och bör forma det lilla livet så att hen växer upp att bli en vettig, rolig och angenäm person.

Jag hittade idag en hemsida som jag hoppas trycks som bok så att vårt barn inte bara lär sig alfabetet utan även får i arv en del av sin pappas nördighet (även om “big bird” kommer att skämmas över mig en vacker dag).

Så till den som ännu inte kommit ut presenterar jag nu:

The Most Badass Alphabet Ever

H som i Härligt
Ett av 26 illustrerande och härliga alitterationer 

Följer ni länken i rubriken oavn finns det andra pärlor som exempelvis: “H” is for… Hagar the Horrible, Hacking Hello Kitty in Half.

Jag börjar tro att jag kommer att fixa detta med att bli pappa trots allt!

3 kommentarer till “Saker att lära sitt barn: Alfabetet”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *