Hoppa till innehåll
Hem » Flödet » Hembesök från BVC.

Hembesök från BVC.

Hembesök från BVC.

Idag hade vi besök från Ekens BVC och en snäll barnsjuksköterska.

Hon satt ner med oss och gav oss chansen att ställa frågor och gav själv en massa broschyrer och information. Hon kände och klämde lite på Wollmar och vägde honom.
Vår lilla guldklimp vägen nu exakt 4300 gram, dvs en ökning på nästan 400 gram sedan i lördags och återbesöket på BB.Han har fått en riktigt härlig dubbelhaka! Han är riktigt tjock och dôckti, som de säger på Öckerö.

BVC verkade ha ett riktigt bra grundprogram och erbjuder både mamma- och pappagrupper. “Vår” sköterska kändes väldigt bra och förtroendeingivande, det var skönt!

wpid-IMG_20120821_081618.jpg

Nu ska vi dit om två veckor igen, och vi har redan bokat in ytterligare besök hos sköterskan och ett läkarbesök. Ordning och reda! Sverige är verkligen fantastiskt på att ta hand om blivande mödrar, nyblivna mödrar och barn.

Min barnmorska från MVC ringde idag också, så jag ska dit på en kontroll snart. Känns bra.

Jag säger det igen: Tack välfärdssverige. Det är bra att betala skatt!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *