Vårt bidrag till systerns 30-årsfest igår var surdegssmörgåsar. Såklart. Heh.
Joseph hade bakat 4 surdegslimpor och beräknat att de skulle ge 10 snygga skivor vardera. Vi tog alltså bort skalkarna, de fick inte vara med just i detta.
Hälften av brödet fick bli laxsmörgåsar och hälften med rostbiff. Vi skar alla skivor i hälften längs diagonalen för att de skulle bli något mer munsbit-stora.
Till laxsmörgåsarna använder vi:
40 skivor kallrökt lax
2 paket creme cheese (400g)
6 rågade matskedar creme fraiche
2 cm purjolök
3 tsk wasabipasta
salt, chiliflakes och citron efter smak
40 salladsblad
Först finmixade jag ihop creme fraiche, purjolök, wasabi, salt, chiliflakes och citron. Sedan blandade jag det i en skål med creme cheese:en. Därefter bredde vi alla brödskivorna med smeten, la på ett salladsblad och en ihoprullad skiva lax.
Till rostbiffssmörgåsarna använder vi:
40 skivor rostbiff
2 paket creme cheese (400g)
6 tsk sweet-chilisås
2 tunt skivade avokado
koriander till garnering
salt, vinäger och chiliflakes efter smak
Här smetade jag ihop creme cheese:en med chilisåsen, salt, lite vinäger och extra chiliflakes och bredde dem på brödskivorna. Sedan rullade vi rostbiff uppe på det, la på en skiva avokado och garnerade med koriander.
Koriandern gav verkligen en liten extra dimension till smörgåsen, missa inte den!
Mackorna blev verkligen saftiga, goda och uppskattade under festen. Rekommenderas!