Picklad rödlök
Under den mexikanska matveckan veckan fick vi anledning att bekanta oss med picklad rödlök. Detta är något vi definitivt kommer göra igen!
Den försvenskade varianten verkar kunna se ut så här:
- 2 rödlökar
- 1 dl ättika (12%)
- 2 dl socker
- 3 dl vatten
Du blandar ättika, vatten och socker och rör tills sockret löst upp sig. Skär rödlöken i tunna skivor och lägg i sockerlösningen. Låt stå i kylen i en timme. Den håller i ca 14 dagar i kylskåp.
Den mexikanska varianten är istället med vinäger:
- 2 rödlökar
- 1 msk hela svartpepparkorn
- 1 msk salt
- 1 tsk torkad oregano
- 1 tsk spiskummin
- 1 vitlöksklyfta
- 3 dl rödvinsvinäger
Blanda salt och lök, låt stå 15 minuter så att löken drar ur sig lite vätska. Lägg över i en burk tillsammans med kryddorna, vilöken och häll över vinägern. Låt stå i minst 4 timmar före servering.
Picklad rödlök
Vi körde en mix av båda dessa recept (ättika och socker men med vitlök och kryddor) och kände att det blev fantastiskt det med. Helt enkelt så verkar picklad rödlök vara en sådan där sak som du kan göra lite som du själv vill med. Oavsett så kommer den ge ett litet lyft till din måltid!