Hoppa till innehåll
Hem » Flödet » Konversationsfrågor för par

Konversationsfrågor för par

Konversationsfrågor för par

I flera år har våra liv handlat mycket om barn, jobb, mat och logistik. Lite träning också. För att hinna med lite par-rekreation har vi ibland en inplanerad samtalskväll på semestern. Vi tänder ljus, äter och dricker något gott och sätter oss på balkongen.

För några år sedan googlade vi ihop en konversationsämneslista.

  • Vad är ditt allra tidigaste minne?
  • Om du fick välja att leva i en annan tidsepok, historisk eller framtida, vad skulle du välja? Varför?
  • Vilken film eller TV-serie har du sett som du önskar att alla andra också skulle se?
  • Om du fick pengar för att starta upp ett eget företag, vad skulle du då göra?
  • Om du inte behövde bekymra dig om att försörja dig och familjen, vad skulle du då helst vilja göra resten av livet?
  • När du tar beslut, baserar du dessa på fakta eller känslor?
  • Är du nöjd med de flesta av dina beslut?
  • Vad är dina främsta styrkor?
  • Vad är dina största svagheter?
  • Vad vill du bli ihågkommen för efter att du dött?
  • Vilka saker är du mest tacksam för i livet just nu? Finns det några sätt som du uttrycker tacksamhet på?
  • Om du fick välja en extraordinär talang (inte övernaturlig), vad skulle du välja?
  • Om du fick välja fritt, vilken ledare från historien skulle varit stadsminister i Sverige idag?
  • Finns det något sätt som vår relation påverkas av våra föräldrars relationer?
  • Hur hanterar vi meningsskiljaktigheter idag?
  • När är bästa tillfället tycker du, att ta upp sådana?
  • När har du känt dig allra mest älskad av mig?
  • Finns det något du är rädd för?
  • Hur hanterar du dina rädslor?
  • Vad kan vi göra för att optimera vår relation under de omständigheter som vi lever idag?

Ett gott samtal!

Jag minns att det samtalet mynnade ut i en del bra konstateranden inför hur vi kunde planera vårt vardagsliv i framtiden och vad vi båda ansåg vara viktigt gällande familjen, jobben och livet i stort. Vi konstaterade också att det är lättare att se våra goda och mindre bra sidor sedan vi blev föräldrar. det liksom utkristalliserar sig. Det som är dåligt blir ännu mer tydligt i perioder av sömnbrist och stress, och det som är bra blir bättre av relationen med barnen, logistisk planering och en känsla av att faktiskt göra det som ska göras när tiden väl finns. För oss blev det en givande kväll när det begav sig!

Vi skulle gärna vilja göra om en liknande intervju med varandra

Det känns faktiskt välgörande att ändå ta ett mer strukturerat frågeunderlag och verkligen också lyssna på svaren. Att lyfta samtalet från “vad ska vi äta till middag imorgon” till de något med vidare horisont.

Någon som gjort något liknande som vill dela med  sig?

Fyll gärna på listan med konversationsfrågor för par!

 

 

5 kommentarer till “Konversationsfrågor för par”

  1. Så bra idé! Jag skulle rekommendera Fuelbox, fuelbox.se. Dyr, men kanske värt det? Vi planerar att ge bort det i bröllopspresent senare i år, tillsammans med några flaskor vin 🙂

  2. Googla 36 questions that make you fall in love, de är tydligen framtagna i nån studie för att snabbt öka närheten mellan två personer!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *