Hoppa till innehåll
Hem » Flödet » Gozinaki

Gozinaki

  • av

Julgodis från Georgien – Gozinaki.

När vi började fundera på adventsinlägg kom vi på att vi gärna ville återbesöka några av de matländer som vi uppskattat allra mest under åren vi lagat mat från olika länder. Otippat men sant – Georgien är en av våra absoluta favoriter!

Gozinaki är en nötig söt-sur godsak från Georgien som är svår att sluta att äta när en väl börjat. Originalet görs på granatäppelsirap vilket vi inte fick tag i. Det borde finnas i välsorterade mellanöstern-livs. Vi gjorde på ett substitut av tamarind-paste och honung och blev nöjda med reslutatet.

Gozinaki

  • 400 g valnötter
  • 14 torkade aprikoser
  • 1 msk mörk rom
  • 1 tsk flytande bittermandel
  • 1 ½ dl honung
  • 0,8 dl granatäppelsirap*

Chokladganache

  • 170 g mörk choklad
  • 1 tsk fystorkat kaffepulver
  • 0,8 dl vispgräde

* går att göra själv genom att koka ner granatäppeljuice tills det tjocknar. Jag ersatte det mot 2 msk tamarind paste och 2 msk honung. Kolla HÄR för fler lämpliga ersättare om du inte hittar granatäppelsirap.

Gör så här:

  1. Slå på ugnen på 175 °C.
  2. Skär aprikoserna i ca ½ cm kuber och lägg över i en skål. Blanda i rom och bittermandel och rör om.
  3. Ugnsrosta valnötterna i 10 – 20 minuter i mitten av ugnen tills de blivit lätt rostade. När de är klara ska de grovhackas.

  4. Klä en djup ugnsform (ca 25 x 40 cm) med bakplåtspapper och vik upp hörnen.
  5. Koka upp honung och granatäppelsirap (eller dess ersättare) i en kastrull under omrörning.
  6. Sänk värmen till medellågt när det kokat upp och tillsätt nötter och aprikosbitarna.
  7. Koka i ca 5 minuter under omrörning. Var försiktig att inte brännas vid.
  8. Bred ut på bakplåtspappret och tryck ut en jämn rektangel.
  9. Hacka chokladen och häll i en skål tillsammans med kaffepulvret.
  10. Koka upp grädden i en kastrull. Ta bort kastrullen från plattan och vispa i choklad och kaffe tills det smält och blivit lent och glansigt.
  11. Låt det stå i någon minut tills det svalnat till så att den är tjock men fortfarande går att hälla.
  12. Häll på chokladganachen på nöt och aprikosbädden och bred ut till en jämt lager.
  13. Ställ i kylskåpet i någon timme och skär allt till nätta kuber innan servering.

Vi rekommenderar verkligen att testa dessa, tror att dessa vuxen-smakande konfektbitar kommer bli uppskattade av många!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *