Kambodjansk matvecka
Vi brukar gilla mat från den här regionen! Nu har vi visserligen haft en bra irländsk och en bra gambisk matvecka alldeles precis, men det vattnar sig ändå lite extra i munnen när vi kollar igen dessa recept. Det kommer bli så gott!
Veckans utvalda recept!
- Vegetarisk nudelrätt
- Fish amok med ris och spenat
- Fläsk med picklade grönsaker med mathavre istället för ris.
- Rismjöls- och kokosmjölkspannkakor, vi serverar med lankesisk palmsirap istället för salta tillbehör.
- Räksoppa
Vi har insett behovet av att ha lite enklare mat-dagar också, och därför planerar vi också in:
- Varma mackor (behöver inget recept va?)
- Fullkornspasta med ostsås
Vad var det godaste ni åt i veckan?
Dela också gärna med dig av ditt favorit-vardagsrecept för enkel mat. Uppenbarligen behöver vi ju såna!
Mycket enkel mat på typ 7 min: Lägg laxfile på tallrik (el flera filéer i form) och micra ca 2 min. Gör couscous enligt instruktion på paketet. Lägg spenat/broccoli/haricoverts på tallriken. Häll på lite grädde, salta, peppra. Micra några minuter till. Ta ut tallriken, kolla så fisken är klar. Servera med couscous och eventuellt en tomat el morot. Gott och mättande och känns liksom som ”riktig mat” trots minimal insats.
Superenkelt och gott:
– Koka valfri pasta
– Värm på valfri smaksatt creme fraiche (vi gillar chili-varianten men den är ju inte så barnvänlig pga stark)
– Stek på lite bacon
– Blanda ihop. Klart!
Ett annat:
– Köp en ravioliburk
– Värm den och blanda i saker man har hemma, tex creme fraiche, färskost, morot, vitkål, tomat, majs eller vad man nu gillar, och fyll gärna ut med mer pasta.
Snabb tonfisksås:
– Koka valfri pasta
– Blanda i kastrull lite smör med 4 dl mjölk och 4 msk idealmjöl, tillsätt citron, djupfryst dill, salt, peppar och ev paprikapulver
– Låt koka under omrörning så att det tjocknar
– Häll av vattnet från två burkar tonfisk och rör ner i kastrullen
– Klart!
Har man pasta över så frys in och spar tills det räcker till en pastagratäng. Blanda med tex bacon, grönsaker, feta och en förpackning Keldas ostsås. Ha på lite riven ost och in i ugnen.
(Ja, vi gillar pasta!)
Kambodja är det sämsta matland jag varit i så jag är imponerad av att ni hittat god mat för hela veckan